Fot. Cycling For Libraries

Bibliotekarze przejadą Europę na rowerach – ktoś chętny?

12 listopada 2013

To, że rower i biblioteka idą w parze, nikogo już w Polsce nie dziwi. Dzięki Odjazdowemu Bibliotekarzowi przekonaliśmy się, że takie połączenie niesie ze sobą dużo pozytywnych emocji. Podobnie myślą bibliotekarze w innych krajach – ci, którzy dołączyli do naszej akcji Bicycool Library (to nazwa międzynarodowej edycji Odjazdowego Bibliotekarza), a także ci, którzy od kilku lat organizują rowerowe wyprawy dla osób pracujących w bibliobranży – Cycling for libraries.

Cycling for libraries to międzynarodowa inicjatywa niezwiązana z konkretną organizacją czy instytucją, realizowana dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorów. Bibliotekarze wybierają się na wspólną wyprawę rowerową i spędzają w takiej niezwykłej podróży 5 dni. Pokonują razem setki kilometrów, by następnie na mecie odbyć dwudniowe nieformalne branżowe spotkanie zwane “unconference” (“niekonferencja”).

W 2014 roku odbędzie się kolejna odsłona Cycling for libraries. Tym razem organizatorzy zachęcają do udziału w wydarzeniu pod nazwą Baltic Star (Bałtycka Gwiazda). Rowerowa wyprawa odbędzie się w dniach 14-20 czerwca. Uczestnicy podzieleni na 4 grupy wyruszą z 4 różnych miejsc. Punkty startowe umiejscowiono w Rosji (Kalingrad), na Białorusi (Mińsk), na Litwie (Płungiany) i na Łotwie (Prele), a docelowym miejscem spotkania będzie Kowno na Litwie. Warto wspomnieć, że lista miejsc startowych pozostaje otwarta, organizatorzy są chętni do rozbudowania Bałtyckiej Gwiazdy o kolejne odnogi.

Każda z grup pokona na rowerach około 350 km po drodze odwiedzając biblioteki, spotykając się z lokalnymi bibliotekarzami i samorządowcami, odbywając warsztaty, debaty i po prostu dobrze się bawiąc. Każda z grup będzie również miała wybrany motyw przewodni podróży, który następnie przedstawi podczas “niekonferencji” wraz ze zdjęciami i nagraniami z wyprawy. Tematy mają dotyczyć najważniejszych dostrzeżonych po drodze problemów bibliotek w danym kraju.

Osoby chcące uczestniczyć w Cycling for libraries – Baltic Star będą mogły zarejetrować swój udział wiosną 2014 roku. Więcej szczegółów o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku oraz kontaktując się z lokalnymi koordynatorami:
Białoruś – Nastassia Zharskaya (anviza@yandex.ru)
Łotwa – Antra Vasilevska (antra.vasilevska@gmail.com), Ilze Marga (ilze.marga@inbox.lv)
Litwa – Alma Maseviciene (a.maseviciene@gmail.com)
Rosja – Tanya Tupota (ttatjana855@rambler.ru).

A może ktoś z Was chciałby dodać piątą odnogę do Bałtyckiej Gwiazdy i stworzyć grupę bibliotekarzy-cyklistów startującą z Polski? Jeśli lubicie takie wyzwania odezwijcie się koniecznie do organizatorów Cyclling for Libraries – Baltic Star, są otwarci na propozycje i na pewno podpowiedzą Wam, jak się zabrać za przygotowania. :)


Fot. Cycling For Libraries